سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گرامی باد /  گامهای اساسی در جهت تحقق همه جانبه مطالبات رهبری و مردم عبارتست از :  1- تعامل و هماهنگی مسئولان  قوای سه گانه و دست اندرکاران بنگاههای اقتصادی کشور  2- پاک کردن دست های آلوده از ارگانها و بنگاههای اقتصادی  3- برخورد جدی با باندهای مفاسد اقتصادی در بخشهای دولتی و خصوصی که برای قوه قضائیه و مردم شناخته شده اند.                                اَللّهُمَّ  كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ  الْحَسَنِ         صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ         في هذِهِ السّاعَةِ  وَ في كُلِّ الساعَةٍ              وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دليلاً وَ عَيْناً        حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً       و  َتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً                   ايرانيان غيور در سراسر دنيا يكپارچه از بهره مندي انرژي صلح آميز هسته اي بعنوان حق مسلم خود دفاع مي كنند  


 صبر و نماز 
سیدعلی اکبر شاه حسینی
 

 بسم الله الرحمن الرحیم

« اَلحَمدُ وَ شُکرُ لله رَبِّ العَالَمیِن وَالصّلاهُ وَ السَّلامُ عَلَی خَیِر خَلقِه وَ اَشرَفِ بَریَّتِه اَبِی القَاسِم مُحَمَّد (ص) وَ عَلَی آلهِ الطِّیّبیِنَ الطَّاهِرِین اَلهُدَاتِ اَلمَهدِیِیِن »

   یا ایهاالذین آمنوا استعینوا بالصبّر و الصّلاة ان الله مع الصّابرین.  (بقره / 153)

   ای کسانیکه ایمان آروده اید از صبر و نماز (در برابر مشکلات) کمک بگیرید. همانا خداوند پشتیبان صابران است.

  ماه رمضان ماه تزکیه نفس و بهترین فرصت تمرین و بالا بردن قدرت صبر و شکیبایی برای فائق آمدن در برابر مشکلات دنیا و بهترین و مطمئن ترین وسیله برای استقامت در برابر خواهش های نفسانی و حتی پایداری در اقامه نماز و اطاعت خدا و رسیدن به هدف عالیه انسان که قرب الهی است. می باشد.

  صبر به چه معناست؟

  صبر به معنای تحمل ظلم و ستم و تن به ذلت دادن و بدبختی روزگار نیست. بلکه صبر به معنای قدرت در استقامت و پایداری در برابر هر گونه مشکلاتی که بر سر راه انسان برای رسیدن به تکامل انسانی و نیاز های مشروع دنیوی و جمع اوری توشه آخرت که منزل ابدی همه انسانهاست می باشد. به سبب اهمیت صبر هفتاد مرتبه کلمه صبر در قرآن کریم از ناحیه حق تعالی بیان شده است.

  امام صادق (ع) می فرماید: ( الصّبر رأس من الایمان ) یعنی صبر برای ایمان انسان مانند سر برای تن انسان است.

  اقسام صبر

  صبر سه قسم است. ( 1- صبر بر طاعت 2- صبر بر معصیت 3- صبر بر مصیبت )

  صبر بر طاعت

  صبر در برابر مشکلاتی است که در راه اطاعت از خدا و پیامبرش و جانشینان بر حق پیامبر اسلام که به اعتقاد شیعیان امامان معصوم از هر خطایی می باشد. و در زمان غیبت امام معصوم حضرت حجت (عج) اطاعت از نایبان عام و در زمان استقرار حکومت اسلامی اطاعت از ولایت مطلقه فقیه می باشد.

  صبر بر معصیت

  یعنی قدرت پایداری و استقامت و ایستادگی در برابر انگیزه های گناه و خواسته های هوای نفس سرکش و طغیانگر است و عالی ترین صبر آنستکه هنگام فراهم شدن زمینه عصیان و گناه قدرت مقاومت و پایداری انسان مانع از ارتکاب به عمل گناه و حرام شود.

  صبر بر مصیب

  یعنی استقامت و پایداری در برابر حوادث غیر مترقبه و ناگوار و تلخ که در اثر سیل ، زلزله ، تصادفات و و مرگ عزیزان در اثر بیماری و غیره و یا ورشکستگی در فعالیت اقتصادی یا سیاسی روزمره که منجر به شکست روحی انسان می شود می باشد.

  چرا باید صبر  کرد ؟

  انسان ها در زندگی دنیا از دو حالت خارج نیستند. یا فردی خوشبخت و موفق اند یا فردی بدبخت و غیر موفق.

  در حالت اول: که انسان خوشبخت و موفقی است می بایستی این نعمت را از الطاف الهی دانسته و دائما شاکر و صبور بوده و شکر گزار خالق هستی باشد. ( اُذکُرُنی اُشکُرُنی )

  در حالت دوم: ممکن است انسان بخاطر حوادث و عوامل بیرونی و داخلی و بدست خود دچار تنگ دستی و بیچاره گی شده باشد که در این صورت نیز انسان باید با کمک گرفتن از صبر و نماز و دعا به پیشگاه خداوند همواره شاکر و صبور باشد تا به لطف پروردگار شرایط جدید بهبود یافته و از تنگدستی و سختی روزگار خارج شود. (استعینوا بالصبر و الصلاة ).

  فواید صبر : عبارت است از : ریشه همه کمالات انسانی

  1- صبر در زمان جنگ مایه شجاعت انسان می گردد.

  2- صبر در معصیت مایه تقواست.

  3- صبر در برابر دنیا مایه زهد انسان است.

  4- صبر در برابر شهوت مایه عفت آدمی می شود.

  5 - صبر در عبادت موجب اطاعت و بندگی خداست.

  6- صبر در شبهات سبب ورع انسان می گردد.


 
معارف دینی
احکام شرعی
حکایت ها
ياد داشتها
پیوندها
معرفی